Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie

Naszą misją jest nie tylko zapewnienie domów dla gryzoni w potrzebie, ale również budowanie społeczności ludzi, którzy troszczą się o dobro tych małych zwierząt. Naszym celem jest tworzenie mostów między osobami chcącymi adoptować gryzonie a tymi, którzy pragną oddać je pod opiekę pełną troski i miłości. Chcemy zapewnić każdemu gryzoniowi bezpieczny, kochający dom oraz wspierać nowych właścicieli w odpowiedzialnej opiece nad swoimi nowymi podopiecznymi.

Założycielami Centrum są pasjonaci i wolontariusze, którzy od lat angażują się w pomoc zwierzętom. Rozumieją, jak ważne jest, aby każde zwierzę miało dostęp do odpowiedniej karmy, akcesoriów i opieki. Wielokrotnie obserwowaliśmy, jak drobny gest może odmienić życie zwierzęcia i dać mu szansę na lepsze jutro.


Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie powstało oficjalnie 1 listopada 2023 roku, choć już wcześniej było u nas kilka zwierząt.

Centrum znajduje się w sklepie zoologicznym, który świadomie zrezygnował ze sprzedaży zwierząt na rzecz szukania domów dla potrzebujących gryzoni i królików. Centrum składa się zasadniczo z dwóch części: pomieszczenia kwarantanny oraz regałów z terrariami, w których zwierzęta czekają na swój NaZawszeDom po zakończeniu kwarantanny (nazywane poczekalnią). Obie części nie są ukończone, choć częściowo funkcjonalne, i wymagają dalszego doinwestowania oraz rozwoju.

Ponieważ zwierzęta z centrum nie trafiają do domów tymczasowych i można je odwiedzać już podczas kwarantanny (z wyjątkiem okresu leczenia), większość zwierząt kończących kwarantannę ma już swoich chętnych opiekunów i zamiast do poczekalni, trafia od razu do swojego NaZawszeDomu.

Kwarantanna jest sercem całego centrum i znajduje się w niej najwięcej naszych zwierząt. Musimy tam przygotowywać posiłki, myć i wyparzać miseczki oraz butelki, a także wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie tego małego pomieszczenia, które jest pełne zwierząt i zadań do wykonania. Potrzeby są duże, a im szybciej uda nam się je wyposażyć, tym więcej, lepiej i szybciej będziemy mogli działać.

W centrum odbywa się również wolontariat, także dla młodszych dzieci (zawsze w obecności rodzica i opiekuna zwierząt), gdzie potencjalni młodzi opiekunowie mogą zobaczyć, jakie obowiązki wiążą się z opieką nad zwierzęciem. Uczą się, że zwierzę nie jest zabawką, lecz żywą istotą i dużym zobowiązaniem.

Szukamy każdego możliwego wsparcia, aby móc rozwinąć nasze działania. Niestety, najczęściej lądujemy na samym końcu listy możliwych do wsparcia inicjatyw, choć otrzymujemy wiele gratulacji i życzeń wytrwania w tym wspaniałym dziele.
Dlatego tak wazne jest wsparcie społeczności.